PERŁY KAUKAZU 07-17.09.2018

wpis w: Armenia, Last Minute, Oferta 2018 | 0

Dzień 1: Przyjazd. Przylot na lotnisko Zvartnots i przejazd do hotelu.  

 Dzień 2: Yerevan-Etchmiatsin-Zvartnots-Garni-Geghard-Yerevan

Śniadanie. Rozpoczniemy naszą podróż od wielowiekowych zabytków Etchmiadzin i Zvartnots, które są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościół Eczmiadzyński, założony w 303 r., Jest oficjalną rezydencją katolików Armenii. Będziemy kontynuować naszą podróż do świątyni  Zvartnots, która została zbudowana w VII wieku przez Nerses Guide. Powrót do Yerevanu. Kolacja w tradycyjnej restauracji, wycieczka do Garni. Ta pogańska świątynia została zbudowana w I wieku naszej ery. Jest to jedyna świątynia, która została zachowana od czasów pogańskich i była poświęcona bogu Mihr-Bogu czystości. W 1679 r. został zniszczony przez trzęsienie ziemi. W 1975 roku kościół został przebudowany. Potem będziemy kontynuować naszą podróż do klasztoru w Geghard. Jego nazwa pochodzi od legendarnej włóczni, która została użyta do przebicia ciała Chrystusa i była tu przechowywana przez wiele stuleci. Chociaż dokładna data założenia klasztoru nie jest znana, obecny kompleks powstał w połowie XIII w. Nocleg w Erywaniu.

Kolacja

Dzień 3: Erywań - Khor Virap - Areni - Noravank-Karaunj – Goris  

Śniadanie. Wyjazd do regionu Ararat, aby zwiedzić klasztor Khor Virap, słynną pielgrzymkę. Klasztor, 13 lat, służył jako opactwo św. Grzegorza Oświeciciela. Khor Virap oznacza "głęboki wąwóz". Stąd można podziwiać  widok na biblijną górę Ararat. W 2007 roku odkryto winnice Areni, czyli 6100-letnią winiarnię. Wyjazd do regionu Vayots Dzor do klasztoru Noravank (12-13 wieków), który znajduje się na nierównym płaskowyżu, na skraju przepaści. Odwiedź Karaunj lub Zorats Karer, który jest o 3 500 lat starszy od Stonehenge i 3000 lat starszy od piramid. Według wielu archeologów Karaundzh był "świątynią z bardzo dużym obserwatorium". Noc w Goris.

Kolacja

Dzień 4:  Goris-Tatev - Sevan - Dilijan

Śniadanie. Podróż do klasztoru Tatew (9-13 cc.), który był centrum kształcenia w zakresie nauk o czasie . Aby dotrzeć do klasztoru będziemy jechać wzdłuż najdłuższej kolejki linowej na świecie bez przystanków. Selimskie przejście Wielkiego Jedwabnego Szlaku, które służy jako przypomnienie  Selim karawanseraj znajduje się pod przełęczą, po przejściu do jeziora Sevan, - jednego z największych jezior na świecie. Wyróżnia się słodką i niesamowicie niebieską wodą. Tutaj możemy podziwiać zapierającą dech w piersiach scenerię pięknego jeziora. Następnie odwiedzimy klasztor Sevanavank, który znajduje się na półwyspie Sevan. W rzeczywistości były 2 klasztory; jeden z nich został zniszczony, a drugi stoi nieruchomo. Zostały zbudowane w średniowieczu, około X wieku.  Wycieczka krajoznawcza w Dilijan. Nocleg w Dilijan.

Kolacja 

Dzień 5: Erywań

Śniadanie. Wycieczka po mieście Erywań. Odwiedzimy Muzeum Rękopisów w Armenii-Matenadaran, gdzie przechowywane są wszystkie starożytne manuskrypty ormiańskie. Następnie odwiedzimy  Muzeum Historyczne, gdzie zapoznamy  się z najsłynniejszymi  wydarzeniami z historii ormiańskiej

Obiad                                                                                       

15.00 - Przejazd na dworzec kolejowy.                                          

Dzień 6  Batumi

07.00 Przyjazd do Batumi. Spotkanie na dworcu kolejowym

Batumi jest najważniejszym kulturalnym, gospodarczym i turystycznym centrum Gruzji. Piękno wspaniałego nadmorskiego miasta Batumi to niezwykły nadmorski park, który miejscowi nazywają bulwarem, zielonym paskiem  położonym wzdłuż całej północno-zachodniej części stolicy Adżarii.

Spacerując po Batumi: Wieża alfabetu, plac Medea, plac Neptuna, pomnik Ali i Nino, bulwar, plac Piatsi Lunch Noc w Batumi.

Dzień 7

 Ogród Botaniczny Batumi - jeden z największych ogrodów botanicznych, znajduje się na powierzchni 111 hektarów 9 km od Batumi. Zbiór żywych roślin to ponad 5 tysięcy gatunków, odmian i form, w tym około 2 tysięcy gatunków krzewów i krzaków.

Obiad 

17:00 - wyjazd pociągiem do Tbilisi

22:00 - Przyjazd do Tbilisi  dwupiętrowym szybkim pociągiem.  

Noc  w Tbilisi

Dzień 8  Mtskheta - Ananuri-Kazbegi-Gergeti-Tbilisi 

Wycieczka do starożytnej stolicy Gruzji - miasta Mccheta. Zwiedzanie pomników  regionu, pod ochroną UNESCO, a odnoszących się do Światowego Dziedzictwa: (. XI wieku) Klasztor Krzyża Jvari (. VI c) i katedry Svetitskhoveli

Wycieczka historyczną  wojenną drogą –gruzińską prowadzącą  przez główne gruzińskie  pasmo górskie . Wzdłuż autostrady znajdują się gruzińskie zabytki starożytności: katedry, twierdze i  wieże strażnicze. 

Odwiedzimy zespół zamkowy Ananuri (15-17 w.) I znajdziemy się wzdłuż zbiornika drogowego Zhinvali. Mijamy Gudauri - ośrodek narciarski (2000 m npm), położony na południowych stokach Wielkiego Kaukazu Range.

Kontynuujemy podróż historyczną drogą wojenną i podziwiamy jego zabytki: (. Góra Kazben  wysokość  5033m) przełęcz (2395 m), Mount Kazbegi - górną część pasma górskiego Wielki Kaukaz, wznoszący się nad doliną Tereku, według legendy, Prometeusz był przykuty na górze Kazbek.

Następnie wynajmiemy 4  samochody ,żeby dojechać do  gruzińskiej wsi  Gergeti Trinity Church , żeby obejrzeć  cerkiew  wybudowaną  w XIV wieku. Świątynia  ta jest jedyną w tej okolicy.

 Powrót do  Tbilisi. Nocleg w Tbilisi.

Obiad                                                                                                                                  

Dzień 9 Tbilisi - Kakheti

Wycieczka po mieście TBILISI

Tbilisi  jest stolicą i największym miastem Gruzji. Położone nad brzegiem rzeki Mtkvari (Kura). Historię miasta można badać dzięki jego architekturze.

Trasa rozpoczyna się w zabytkowej dzielnicy Metekhi: Oglądamy pomnik założyciela Tbilisi - King Vakhtanga Gorgasali (V wiek  Spacer  po starym mieście. Abanotubani to dzielnica w centrum Tbilisi, słynąca z kompleksu łaźni, stojącego na naturalnych źródłach siarki. Zbudowane w różnych okresach w XVII - XIX wieku, dzisiejsze kąpiele tworzą osobną dzielnicę miasta, która jest popularnym miejscem zarówno dla mieszkańców miasta, jak i licznych turystów. Spacer po parku. H.Aliyeva Twierdza Narikala jest kompleksem fortecznym różnych epok. Spacer  ulicą J.Sharden, która  jest jednym z kultowych miejsc w Tbilisi.

Obiad      

Alaverdi to katedra z pierwszej połowy XI wieku (katedra św. Jerzego) i kompleks klasztorny w dzielnicy Akhmeta w Kakheti. Wysokość katedry wynosi około 50 m, wysokość wnętrza wynosi ponad 42 m. Katedra Trójcy w Alaverdi była najwyższym budynkiem kościelnym w Gruzji. Katedra zachowała malowidła z XV wieku.

Noc w Telawi

Dzień 10

Ojczyzna wina - Kakheti!

Kakheti - znajduje się we Wschodniej Gruzji, jest miejscem narodzin winiarstwa. Alazańską  dolinę można nazwać  perłą Kaheti. W niej znajdują się  znane zakątki, takie jak narożniki Kindzmarauli, Tsinandali Gurdjaani, Akhasheni.

Miejsca do odwiedzenia:

Telawi - główne miasto i centrum administracyjne w Kakheti

Signagi to starożytne miasto, znane również jako Miasto Miłości. Miasto wyróżnia się architekturą - połączenie stylu europejskiego i azjatyckiego. Budynki zostały zbudowane w stylu południowo-włoskiego klasycyzmu z gruzińskimi elementami. Słynie z tytułowej twierdzy, która znajduje się na liście najsłynniejszych i największych twierdz w Gruzji. Mury twierdzy Signan cudem ocalały i dziś otaczają starą część miasta i wykraczają daleko poza granice miasta. Na obwodzie murów znajduje się 28 wież strażniczych, z których otwiera się wspaniały widok na dolinę Alazani. Bodbe - klasztor położony w pobliżu miasta Sighnaghi (5km) Bodbe St. Nino jest pochowany krestitelnitsa Gruzji.

Kolacja w Signagi z winem.

Przejazd na lotnisko

Dzień 11 Wyjazd

Cena:  735,-eur/os + przelot.

- transfery i przejazdy luksusowym autokarem  podczas zwiedzania 

-zakwaterowanie: hotele klasy *** pokoje 2-osobowe z łazienką ; 

-wyżywienie: dwa posiłki dziennie – wg programu,

-obsługa przewodnika miejscowego;

- ubezpieczenie polskie NNW i KL;  opłaty miejscowe; 

-opieka pilota