GRUZJA I ARMENIA – 13 DNI

GRUZJA I ARMENIA – 13 DNI

wpis w: Armenia, Gruzja, Nowe wycieczki | 0

gruzja

armenia

armenia_gruzja_01 armenia_gruzja_03 armenia_gruzja_04 armenia_gruzja_05 armenia_gruzja_06 armenia_gruzja_07 gruzja-armenia_20 gruzja-armenia_24

Wycieczki do Armenii i Gruzji

Armenia, choć jest niewielkim krajem zachwyca ogromem zabytków oraz górskimi krajobrazami. Można tam podziwiać pierwsze kościoły, ale i hellenistyczną świątynię. Nieformalnym symbolem tej kolebki cywilizacji stały się: owoc granatu, szczyt biblijnego Araratu oraz gościnność i serdeczność mieszkańców. Gruzja kojarzona w Polsce z wodą borżomi, winem i herabacianymi polami Batumi jest krajem, do którego pojechać trzeba. Wycieczka do Gruzji - starożytnej Kolchidy - to możliwość spotkania z zabytkami liczącymi sobie kilkadziesiąt wieków.

I DZIEŃ WARSZAWA.

Zbiórka uczestników w Warszawie na lotnisku Okęcie godz. 20:00.
Wylot z Warszawy do Erewania o godz. 22.30.

II DZIEN.  EREWAŃ– GARNI

Przylot uczestników do Erewania o godz. 4:55. Transfer do hotelu, zameldowanie i czas na odpoczynek, śniadanie w hotelu. Pierwsze spotkanie z Erewaniem i widokiem na górę Ararat, która jest symbolem Armenii, wyeksponowanym pośrodku jej godła i częstym motywem w sztuce. Góra, położona na historycznie ormiańskich terenach, chociaż obecnie poza terytorium kraju, jest głęboko zakorzeniona w świadomości Ormian. Zwiedzenie Muzeum Matenadaran - skarbnicy tradycji narodowej, gdzie zgromadzono 14 tysięcy ormiańskich rękopisów.  Wyjazd do Garni – miejscowości, gdzie znajduje się twierdza Garni. Obejmuje ona cały kompleks zabudowań, z których najbardziej znanym jest zbudowana z bazaltu świątynia poświęcona bogu słońca Mitrze. Zwiedzanie Gegardu – unikatowego kompleksu klasztorów, rozmieszczonego w dolinie rzeki Azat. Powrót do Erewania,Wieczorny spacer po centrum miasta (Plac Republiki, Opera, Kaskada). Nocleg w Erewaniu.

III DZIEN. EREWAŃ – ECZMIADZYN – RIPSIME – ZWARTNOC.

Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Eczmiadzynu – duchowej stolicy Armenii. Zwiedzenie zabytkowego zespołu katedralnego - najstarszego kościoła Armenii, gdzie znajduje się siedziba najwyższego patriarchy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, noszącego tytuł Katolikosa Wszystkich Ormian.  Zwiedzanie świątyni w Ripsime zbudowanej w 618 r. Powrót do Erewania, po drodze przystanek przy ruinach świątyni Zwartnoc, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Czas wolny. Nocleg w Erewaniu.

IV DZIEŃ. EREWAŃ – KHOR VIRAP – NORAWANK – SISIAN.

Śniadanie w hotelu. Wymeldowanie z hotelu i wyjazd do Sisian. Wizyta w Khor Virap – miejsce, gdzie był więziony Grzegorz Oświeciciel i skąd roztacza się najpiękniejszy widok na Ararat. Przejazd do Norawank klasztoru z XIII – XIV w., położonego w urzekającej scenerii skalnych ścian otaczającego go wąwozu. Przejazd do Sisian.  Zameldowanie w hotelu i nocleg w Sisian.

V DZIEŃ. SISIAN – TATEW – DIABELSKI MOST – SEWAN.

Śniadanie w hotelu. Wycieczka do klasztoru Tatew, jednego z najważniejszych ośrodków naukowych średniowiecznej Armenii, wspaniale położonego na skraju skalistego klifu. Po drodze przystanek na „Diabelskim Moście”  - arkadowym moście eremickim, wybudowanym przez pustelników. Miał on 18 metrów wysokości, 120 metrów długości i 9,5 metra szerokości. Nazwano go mostem anielskim, zaś okoliczna ludność diabelskim z uwagi krążących na jego temat wielu podań – taką nazwę nosi do dziś. Przejazd nad jezioro Sewan, które jest jednym z trzech mórz Armenii. Nocleg nad Sewanem.

VI DZIEŃ. DILIŻAN – HAGHARCIN – GYUMRI – WARDZIA – ACHALCICHE.

Śniadanie w hotelu. Wymeldowanie z hotelu. Przejazd przez uzdrowisko Diliżan do klasztorów Goszawank i Hagharcin. Wizyta w Gyumri – drugiego według wielkości miasta w Armenii. Przejazd do Gruzji i zwiedzanie skalnego miasta Wardzia, które jest unikatowym przykładem gruzińskiego budownictwa renesansowego, kojarzona z Królową Tamarą oraz Szota Rustaweli, legendarnym poetą. Przejazd do Achalciche -  miejscowości uzdrowiskowej w kompleksie źródeł termalnych. Zameldowanie w hotelu i nocleg w Achalciche.

VII DZIEŃ. ACHALCICHE – BORDŻOMI -USPLISCYCHE – GORI – TBILISI.

Wymeldowanie z hotelu w Achalciche i wyjazd do Tbilisi. W drodze zwiedzanie Bordżomskiego parku narodowego, degustacja naturalnej wody mineralnej; skalnego miasta Upliscyche, założonego w VII w. p. n.e. Dalej przejazd do Gori, miejscowości o wielkim znaczeniu historycznym. W czasach teraźniejszych miasto jest znane dzięki olbrzymiej twierdzy oraz jako miejsce urodzenia J. Stalina. Podróż kończy się w Tbilisi, stolicy i największym mieście Gruzji położonym nad rzeką Kurą. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w Tbilisi.

VIII  DZIEN. TBILISI.

Śniadanie w hotelu. Całodniowa wycieczka po Tbilisi ze zwiedzeniem Starego Miasta, Świątyni Meteka z XII w., Abanotubani, Narikala – głównej twierdzy miasta. Zwiedzanie Katedry Sioni, głównej świątyni Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego z XI w., muzeum, gdzie są przechowywane oryginalne dzieła sztuki. Spacer wąskimi uliczkami miasta wzdłuż sklepów z dywanami i pamiątkami, a także aleją S. Rustaweli, główną ulicą Tbilisi. Nocleg w Tbilisi.

IX DZIEN. TBILISI – DAWID GAREDŻA/UDABNO – SIGNAGI.

ArmeniaŚniadanie w hotelu. Wymeldowanie z hotelu w Tblisi. Podróż do prowincji Kachetia, najbardziej znanego gruzińskiego regionu winnego na wschód od Tbilisi. Zwiedzanie kompleksu monastyrów Dawid Garedża, założonego w VI w. przez syryjskiego mnicha Dawida, który osiedlił się w naturalnej jaskini w Górze Garedża. Spacer do Klasztoru Udabno, w którym w i XI-XIII wieku założona została szkoła malarska. Wysoki poziom artystyczny fresków w Udabno uczynił z nich ważny składnik światowego dziedzictwa. Freski przedstawiają Dawida Budowniczego w Natlismcemeli, królową Tamarę i jej syna króla Giorgiego Łaszę w Bertubani, a także portrety Dymitriego I oraz obrazy przedstawiające budowniczych klasztoru w Udabno. Przejazd do Signagi – starożytnego miasta z IV w., także znane jako miasto zakochanych z uliczkami i balkonami w stylu staro gruzińskim, ogląd twierdzy. Przejazd na nocleg do Signagi.

X DZIEN. SIGNAGI- BODBE -  ALAVERDI – IKAŁTO – TBILISI.

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Bodbe, gdzie znajduje się kompleks klasztorny i siedziba biskupów kachijskich. Przejazd do GURDŻAANI. zwiedzanie muzeum CINANDALI, degustacja (fakultatywnie) win „Cinandali”, zwiedzanie kompleksu klasztornego ALAWERDI (VI w.) i IKALTO (VII-X w.). Powrót do TBILISI.

XI DZIEN. TBILISI – ANANURI – GUDAURI – TBILISI.

Śniadanie w hotelu. Wyjazd na Gruzińską Drogę Wojenną – główny szlak przechodzący w poprzek Wielkiego Kaukazu, zwiedzanie w drodze Ananuri - twierdzy leżącej nad rzeką Aragwi. Przejazd i zwiedzanie Gudauri – znanego uzdrowiska górnego. Droga powrotna do Tbilisi. Nocleg w Tbilisi.

XII DZIEN. TBILISI – MCCHETA

Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Mcchety – dawnej stolicy Gruzji, w której Gruzini przyjęli chrześcijaństwo na początku IV w. Samo miasto oraz zabytki architektoniczne są wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zwiedzanie klasztoru Dżvari z VI w. i Katedry Svetitskoveli z XI w. Powrót do Tbilisi. Czas wolny. Obiadokolacja z folklorem.

XIII DZIEŃ.

Transfer na lotnisko. Wylot uczestników z Tbilisi do Warszawy o godz. 5:00. Przylot do Warszawy o godz. 6:40. Zakończenie imprezy.

TERMIN WYJAZDU:

CENA

Cena zawiera:

  • przelot samolotem na trasie Warszawa* – Erewań; Tbilisi –Warszawa.*,
  • transfery i przejazdy luksusowym busem podczas zwiedzania ARMENII I GRUZII;
  • zakwaterowanie: hotele klasy **/*** pokoje 2-osobowe z łazienkami;
  • wyżywienie: dwa posiłki dziennie – wg programu;
  • obsługa przewodnika miejscowego; obsługa organizatora na całej trasie,
  • ubezpieczenie polskie NNW i KL;  opłaty miejscowe;

Opłaty dodatkowe:

  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów- 75 EURO,
  • opłat lotniskowych – 20 Euro
  • Zwyczajowych napiwków