Wyjazd na Litwę „Śladami Józefa Piłsudskiego” ze zwiedzaniem Wilna; Druskiennik, Trok
Termin: 09-11.11.2018

DZIEŃ I

Zbiórka uczestników pl. Bankowy godz. 7:00,  wyjazd z Polski  7:15.Przekroczenie granicy polsko-litewskiej. Przejazd do Druskiennik – największego i najsłynniejszego uzdrowiska położonego w środku największego kompleksu leśnego na Litwie w Puszczy Orańsko-Druskiennickiej. Tutaj gościli - historyk T. Narbutt, znany poeta Władysław Syrokomla, leczył się i koncertował Stanisław Moniuszko. Ostatnie lata swego życia spędził tu przyjaciel Adama Mickiewicza poeta Jan Czeczot. Przez pewien czas mieszkała Eliza Orzeszkowa. Uwielbiał to miasteczko również Marszałek Józef Piłsudski. Przyjeżdżał tu w latach 1924 – 1930. Spacer po uzdrowisku i degustacja wód mineralnych prosto ze źródła. Cerkiew Ikony Matki Bożej "Wszystkich Strapionych Radość" z 1865 r.;Drewniana zabudowa willowa z przełomu XIX i XX wieku:  Dawne łazienki zdrojowe z 1894 roku, będące najstarszym budynkiem tego typu na Litwie; Przejazd kolejką linową nad Niemnem na wysokości 45 metrów. Podczas podróży przez okna gondoli można podziwiać z „lotu ptaka” niezwykłe lasy uzdrowiska, zakola rzeki Niemen oraz wspaniałą panoramę miasta. Zwiedzanie  SNORAS Snow Arena, gdzie znajdują się dwie zamknięte trasy narciarskie, park snowboardowy, BIG AIR BAG dla imponujących trików, wyciągi: czteroosobowy krzesełkowy , orczykowy i 3 taśmowe. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ II

Śniadanie. Spotkanie z przewodnikiem lokalnym. Zwiedzanie Wilna, m.in: góra Trzech Krzyży (piękna panorama Wilna), Stary i Nowy Arsenał, Plac Katedralny, Bazylika archikatedralna św. Stanisława z Dzwonnicą, Wyjazd do miejscowości związanych z Marszałkiem:
Pikieliszki
- d. dwór i posiadłość rodziny Józefa Piłsudskiego;
Bezdany
dworzec kolejowy, miejsce udanej akcji wojskowej w dniu 26.09.1908r. Zułów–miejsce urodzin Józefa. Piłsudskiego w dniu 05.12.1867r Powrót do Wilna, c.d. zwiedzania miasta: Pałac Prezydencki (z zewnątrz), Uniwersytet Wileński z dziedzińcami i kościołem św. Janów. Ratusz (z zewnątrz), cerkiew św. Ducha, Ostra Brama, kościół św. Anny i Bernardynów, pomnik i muzeum Adama Mickiewicza. Obiadokolacja. nocleg.

DZIEŃ III

Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Wilna: cmentarz na Rossie, na którym spoczywa serce Piłsudskiego, najpiękniejszy w Wilnie kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu. Dalej Ponary pod Wilnem - mauzoleum ofiar II wojny światowej; złożenie kwiatów i zapalenie zniczy;
 Przejazd do Trok. Zwiedzanie miasteczka malowniczo położonego wśród jezior. Na początku XV wieku został wzniesiony potężny zamek obronny, który był jedną z rezydencji władców litewskich i królów polskich. (z zewnątrz). Spacer wzdłuż ulicy Karaimskiej, zapoznanie się z kulturą Karaimów licznie zamieszkujących te tereny. Po południu wyjazd do kraju. Przyjazd do Polski w godzinach wieczornych.

 

Cena wycieczki: 715,- PLN (gr. 30 osób) Dopłata do pok. 1–os. 150,- PLN
Cena Zawiera:

- przejazd nowoczesnym bus/autokarem;
- 2 noclegi - 2 śniadania; 2 obiadokolacje;
- opiekę pilota - przedstawiciela Biura Raytan Tour;
- ubezpieczenie.

Opłaty dodatkowe: Zapłata za przewodników miejscowych, bilety wstępów - 25 EUR/os