Wycieczka do Katynia i Smoleńska autokarem

wpis w: Białoruś, Oferta 2018, Rosja | 0

TERMIN: 07-12/08.2018; 18-23.09.2018 

DZIEŃ I WARSZAWA –KOWNO-WILNO- DYNEBURG
Godz. 6:30 – spotkanie uczestników na parkingu przed Muzeum Techniki PKiN , 

Wyjazd grupy. Przejazd do Kowna, zwiedzanie drugiego co do wielkości miasta na Litwie: na początek piękny klasztor kamedułów malowniczo położony w Pożajściu nad Morzem Kowieńskim; następnie spacer starówką: zamek, kościół św. Jerzego, seminarium duchowne, Plac Ratuszowy, Dom Perkuna, kościół Witolda, katedra kowieńska.   Przejazd do Wilna, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

DZIEŃ II WILNO- DYNEBURG

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Łotwy do Dyneburga. (Łotwa)  DYNEBURG – dawna stolica Polskich Inflant; ,położona na prawym brzegu Dźwiny (łot. Daugava) pomiędzy rzeką i jeziorem Stropu, byla wzmiankowana już w V wieku (według sag skandynawskich wzdłuż Dźwiny miały wędrować plemiona germańskie z Gotlandii na południe). 20 września 2002 roku w Dyneburgu odsłonięto nową tablicę pamięci Leona Broel-Platera oraz wszystkich Polaków, którzy "zginęli w łagrach sowieckich po masowych deportacjach w roku 1940 oraz w roku 1949".Przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg. 

DZIEŃ III DYNEBURG – RZEŻYCA SMOLEŃSK
 Po śniadaniu – wyjazd do Smoleńska. Przejazd przez Rzeżyce- Istniejący tu gród pogańskich Liwów zburzyli rycerze Zakonu Kawalerów Mieczowych, którzy zbudowali na jego miejscu (XIII w.) zamek z kamienia. Pierwsza wzmianka w dokumentach o Rzeżycy pochodzi z 1285. Miasto do dziś pozostaje jednym z głównych ośrodków polskości na Łotwie. W polskiej szkole średniej w Rzeżycy uczy się dzisiaj kilkaset polskich dzieci, działa tu polski chór "Jutrzenka".  Przejście graniczne Łotwa– Rosja… Przejazd przez miejscowości: Newel i Wieliż związane z historią wypraw Stefana Batorego;. Przyjazd do hotelu; zakwaterowanie; obiadokolacja. Nocleg. 

DZIEŃ IV SMOLEŃSK KATYŃ – ORSZA.
Śniadanie. Zwiedzanie Smoleńska: Kreml - Twierdza Smoleńska, soborów Piotra i Pawła (XIIw.) oraz Uspieńskiego, monastyrów Troickiego i Wozniesieńskiego , dalej przejazd na lotnisko Siewiernoje - miejsce tragedii samolotu z delegacją polską w dniu 10.04.2010r. -złożenie kwiatów i zapalenie zniczy .Wyjazd do Katynia. Katyń - las katyński zwany uroczyskiem Kozie Góry leży po obu brzegach Dniepru, na dziesięciokilometrowym odcinku od Gniezdowa do wsi Katyń. W końcu lat 20. zlokalizowano tu ośrodek wypoczynkowy NKWD. 4 lub 5 kwietnia 1940 roku dokonano pierwszych rozstrzeliwań jeńców polskich z obozu w Kozielsku. 28 lipca 2000 roku otwarto i poświęcono Polski Cmentarz Wojenny, na którym w sześciu mogiłach zbiorowych i dwu generalskich spoczywa 4412 oficerów WP. Obiad.

Przejazd na Białoruś  do Orszy ,spacer po mieście,  nocleg.

 

 DZIEŃ  V  ORSZA- KUROPATY- MIŃSK - BARANOWICZE
        Śniadanie. Wykwaterowanie się z hotelu. Wyjazd do Baranowicz oraz wizyta w Kuropatach   Kuropaty– Las Kuropacki, miejsce stracenia wielu  Polaków i Białorusinów. Według tzw. białoruskiej listy katyńskiej właśnie tutaj może spoczywać 3872 Polaków, zamordowanych wiosną 1940 roku (kwiecień-maj). Miejsce masowych grobów odkrył Zanon Paźniak w roku 1988. W roku 1989 na "Święto Dziadów" ustawiono w Kuropatach "Krzyż Pokutny". Minsk – kościół   św. św. Szymona i Heleny zw. „czerwonym  kościołem”; Stare  Miasto (zw. Górnym Miastem) - katedra katolicka,  katedra prawosławna - sobór św. Ducha, d. dwór Wańkowiczów, dom - miejsce kilkunastoletniego pobytu  Stanisława Moniuszki, Wyspa Łez. W międzyczasie - odrobina  czasu wolnego.   Wyjazd do Baranowicz. Obiadokolacja.  Nocleg.

DZIEŃ V I BARANOWICZE  –  BRZEŚĆ - WARSZAWA
 Po śniadaniu – wyjazd z Baranowicz oraz zwiedzanie po trasie miejscowości:
Kosów Poleski – d. pałac Pusłowskich; u podnóża d. folwark Mereczowszczyzna: odbudowany dwór – miejsce urodzenia Tadeusza Kościuszki, obecnie muzeum; kościół św. Trójcy – miejsce chrztu T. Kościuszki. Brześć – krótkie zwiedzania miasta i  wizyta w Twierdzy Brzeskiej. Odrobina czasu wolnego. Przejście graniczne Brześć – Terespol. Przyjazd do Warszawy ok. 21.30.

 

CENA WYCIECZKI:   1395, -zł /os.(przy gr. 40 osb); 1565,-zł( gr.25 os.)  

CENA ZAWIERA: * 5 noclegów – wg oferty* wyżywienie – dwa posiłki dziennie od obiadokolacji w dniu pierwszym do śniadania  w dniu kończącym imprezę * transport autokarowy, opłaty ekologiczne i drogowe (graniczne) białoruskie i rosyjskie, opłaty parkingowe; * voucher białoruski i rosyjski, niezbędny do otrzymania wizy * obsługę pilota na całej trasie , * ubezpieczenie NNW i KL

 

OPŁATY DODATKOWE

- opłaty za  wizę białoruską  -100,pln

-opłaty za wizę rosyjska  - 360, zł ,

- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i lokalnych przewodników : 55 euro.

Dokumenty potrzebne do otrzymania wizy: paszport – ważny min. 6 miesięcy, 2 kolorowe aktualne zdjęcia,    wypełnione wnioski wizowe, ubezpieczenia firmy EUROPA (wystawiane u nas w biurze), niezbędne do wyrobienia wiz.

UWAGA!!! Program imprezy podany jest ramowo - kolejność zwiedzania może podlegać zmianie

Poznaj Białoruś