UZBEKISTAN – KRAINA LEGEND – 9 DNI

dsc_0054 dsc_0379 gur-e-amir-mausoleum-in-samarkand-uzbekistan-1600x1200 maxresdefault p60236621 sam2

Termin: 24.04-05.05.2018

Dzień 1 WARSZAWA - TASZKENT

Spotkanie grupy na lotnisku. Wylot do Taszkientu z przesiadką w jednym w portów lotniczych (Praga, Ryga lub inny). Wylot do Taszkentu.  

Dzień 2 TASZKENT- URGENCZ

Przylot do Taszkentu. Spotkanie na lotnisku z lokalnym przewodnikiem i przejście na wewnętrzne lotnisko. Wylot do URGENCZU. Po przylocie przejazd ulica , gdzie 14 lutego 1936 roku urodziła się Anna German, zwiedzanie kościoła i spotkanie z członkami  fan Klubu Anny German , dalej transfer do CHIWY (30 km), bajkowegoorientalnegomiasta. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 3 CHIWA

Po śniadaniu w hotelu całodzienne zwiedzanie zabytków Chiwy. Chiwa – miasto- muzeum pod otwartym niebem, prawdziwe miasto-rezerwat. Legenda mówi, że założone one zostało jeszcze przez Szemoma, syna legendarnego Noja. Kiedyś miasto było jednym z głównych centrów wielkiego Jedwabnego Szlaku, w XVI wieku zostało stolicą Chiwińskiego Chanatu i w ciągu kolejnych trzech stuleci było centrum rozwoju nauki i kultury, aż do czasu wejścia w skład Imperium Rosyjskiego.

Najciekawsze zabytki:

 “Iczan-Kała” (twierdza, w granicach której Chiwa istniała w XVI-XVII stuleciach); Minaret Kalta Minor (XIX wiek, znajduje się w odległym kącie madrasa Amin Chana); Kunja-Ark – „stara twierdza”(XVII wiek, wewnętrzna cytadela chana w Iczan-Kała, założona w wieku XVII przez Chiwińskiego chana Muhamed-Erenk); Memoriał Pachławana Mahmuda ( główne centrum kultowe Iczan-Kała – memoriał Pachławan Mahmuda – mieści się przy grobie Świętego patrona Chiwy, poety i filozofa, wojownika i mistrza-kuśnierza Pachławana-Mahmuda)…Kolacja. Nocleg w hotelu. 

Dzień 4 CHIWA- BUCHARA

Po śniadaniu wyjazd do Buchary, przejazd między pustyniami Kara-kum (czarne piaski) i Kyzył-kum (czerwone piaski), po drodze postój nad rzeką Amu-darią, znaną wielu zachodnim odkrywcom jako „Oxus”. Przyjazd do Buchary, zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny. Kolacja, nocleg.

Dzień 5 BUCHARA

Śniadanie w hotelu. Całodziennie zwiedzanie miasta: Mauzoleum Samanidów – pomnik wczesnego Średniowiecza, został odkryty w XX wieku; Twierdza ”Ark”, która w średniowieczu była odrębnym miastem z pałacem emira, mennicą, meczetami, instytucjami rządowymi, magazynami, sklepami, więzieniem i rynkiem dla spotkań publicznych; Medresa Mirzo Uługbeka (1417), jedyny budynek, pozostały w Bucharze na pamiątkę wielkiego astronoma Mirzo Uługbeka.

Czas wolny: proponujemy odwiedzić Handlowe kopuły (15-16 wiek), gdzie można kupić sobie czapki w narodowym stylu i Tim Abdułłachana (Centrum sprzedaży jedwabiu). Kolacja. Nocleg. 

Dzień 6 BUCHARA – NURATA

Śniadanie w hotelu. Wyjazd z Buchary do Nuraty. Zwiedzamy po drodze Cmentarz Polskich żołnierzy generała W. Andersa – zgodnie z archiwum pochowano tu 256 żołnierzy Polskiej Armii na wschodzie Władysława Andersa. U podnóża gór Nurackich, ciągnących się setki kilometrów od Dzhikaza i stepu Głodowego, Navoi i pustyni Kyzylkum, znajduje się niewielkie miasteczko Nurata. Zwiedzamy w Nuracie: