PERŁY KAUKAZU ARMENIA – GRUZJA

wpis w: Armenia, Gruzja, Last Minute, Oferta 2018 | 0

TERMIN WYCIECZKI : 21-30.09.2018 

Koszt imprezy : 675 EUR ( gr. 15 os.) 699 EUR ( gr. 10 os.)

DZIEŃ 1  WARSZAWA ERYWAŃ

14:00 Zbiórka na lotnisku w Warszawie (2 godziny przed wylotem).Przelot Warszawa – Mińsk – Erewań (16:10-18:20;  22:40 02:45) Transfer do hotelu w centrum Erywania, zakwaterowanie i nocleg.

DZIEŃ 2  ERYWAŃ

Późne  śniadanie, żeby można było odpocząć po locie z Warszawy 11:00.Zwiedzanie Erywania: Pomnik „Matka Armenia"na wzgórzu z imponującym widokiem na majestatyczną biblijną górę Ararat i panoramą stolicy Armenii. Zwiedzanie Matenadaranu- Muzeum Dawnych Rękopisów. Spacer do kompleksu „Kaskada”, Teatru Opery Narodowej, wzdłuż alei, Północnej i Placu Republiki. Pomnik i muzeum upamiętniający Ludobójstwo Ormian. Zwiedzanie fabryki koniaku “ArArAt” z możliwością degustacji koniaku. Nocleg w Erywaniu.  

DZIEŃ 3 ERYWAŃ CHOR WIRAP - NORAWANK - ZORAC KARER GORIS 

Śniadanie. Wymeldowanie z hotelu. Przejazd i zwiedzanie klasztornego kompleksu Chor Wirap, skąd rozpościera  się niezapomniany widok na górę Ararat. Przejazd do klasztoru Norawank, arcydzieła średniowiecznej armeńskiej architektury z XIII–XIVw. Przystanek na degustacje win w lokalnej winnicy Areni. Podróż w kierunku Goris. Po drodze przystanek w Zorac Karer (znango też jako Karahundż)- starożytnego obserwatorium z epoki megalitycznej. Przyjazd do hotelu. Obiad. Nocleg w Goris.  

DZIEŃ 4 GORIS - TATEW- PRZEŁĘCZ SELIM  - ERYWAŃ

Śniadanie. Wymeldowanie z hotelu. Przejazd do jednego z najpiękniejszych i najbardziej imponujących miejsc w Armenii, klasztoru Tatew. Możliwość przejazdu kolejką linową „Skrzydła Tatewu"- najdłuższą na świecie powietrzna kolejka linowa o długości 5,7 km , wpisaną do księgi rekordów Guinessa,  Powrót de Erywania, Nocleg

DZIEŃ 5 ERYWAŃ GEGHARD ERYWAŃ

Śniadanie. Wymeldowanie z hotelu. Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych obiektów sakralnucho Armenii, wykutego w skałach, klasztornego kompleksu Geghard (XII-XIII w., wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Powrót do  Erywania. Obiad.  15.00 - Przejazd na dworzec kolejowy.   Przejazd pocągiem do Batumi                                                                                                              

 DZIEŃ 6 Batumi

07.00 Przyjazd do Batumi. Spotkanie na dworcu kolejowym z przewodnikiem . Spacer po Batumi: Wieża alfabetu, plac Medea, plac Neptuna, pomnik Ali i Nino, bulwar, plac Piatsi . Lunch w trakcie zwiedzania .

 Batumi jest najważniejszym kulturalnym, gospodarczym i turystycznym centrum Gruzji. Piękno wspaniałego nadmorskiego miasta Batumi to niezwykły nadmorski park, który miejscowi nazywają bulwarem, zielonym paskiem  położonym wzdłuż całej północno-zachodniej części stolicy Adżarii Nocleg w Batumi. 

DZIEŃ 7 Batumi- TBILISI

Śniadanie. Ogród Botaniczny Batumi - jeden z największych ogrodów botanicznych, znajduje się na powierzchni 111 hektarów 9 km od Batumi. Zbiór żywych roślin to ponad 5 tysięcy gatunków, odmian i form, w tym około 2 tysięcy gatunków krzewów i krzaków. Obiad

17:00 – przejazd dwupiętrowym szybkim pociągiem do Tbilisi

22:00 - przyjazd do Tbilisi  .  

Nocleg  w Tbilisi 

DZIEŃ 8  TBILISI – TELAWI

Śniadanie. Wycieczka po Tbilisi ze zwiedzaniem starego miasta:, świątynia Metechi z XII wieku, dzielnica Abanotubani z główną twierdzą miasta Narnikala. Spacer wąskimi uliczkami miasta wzdłuż sklepów z dywanami i pamiątkami. Następnie zwiedzanie katedry Sioni, głównej świątyni Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego z XI wieku. Spacer aleją S. Rustaweli, główną ulicą Tbilisi.

TBILISI, stolica Gruzji od V wieku n.e. ma długą i fascynującą historię. Założona w IV stuleciu przez króla Wachtanga Gorgasali na miejscu ciepłych źródeł mineralnych, rozwinęło się w główne miasto Kaukazu. Już w XII wieku Tbilisi było jednym z najbardziej ważnych politycznych, ekonomicznych i kulturowych centrów Bliskiego Wchodu..

Obiad. Przejazd do regionu Kachetia, najbardziej znanego gruzińskiego regionu winnego; który  leży na wschód od Tbilisi. Zwiedzanie Alawerdi z Katedrą św. Jerzego z pierwszej połowy XI wieku  i kompleksu klasztornego w dzielnicy Akhmeta w Kakheti. Katedra Trójcy w Alaverdi, której wysokość wynosi ponad 42 m była najwyższym budynkiem kościelnym w Gruzji. Katedra zachowała malowidła z XV wieku. Przejazd do Telawi. Nocleg 

DZIEŃ 9  TELAWI- SIGNAGI- BODBE –TBILISI 

Śniadanie. Przejazd doliną Alazańską, którą można nazwać  perłą Kaheti..Przejazd do Bodbe i zwiedzanie-Bodbijskiego klasztoru  z mogiłą świętej Nino – chrzcicielki Gruzji, Dalej przejazd do Signagi – starożytnego miasta z IV w., znanego jako miasto zakochanych z uliczkami i balkonami w stylu staro-gruzińskim, zwiedzanie dawnej twierdzy. Dalej przejazd do  kompleksu monastyrów Dawid Garedża, założonego w VI w. przez syryjskiego mnicha Dawida, który osiedlił się w naturalnej jaskini w Górze Garedża.Dla chętnych spacer do Klasztoru Udabno, w którym w i XI-XIII wieku założona została szkoła malarska. Wysoki poziom artystyczny fresków w Udabno uczynił z nich ważny składnik światowego dziedzictwa.Freski przedstawiają Dawida Budowniczego w Natlismcemeli, królową Tamarę i jej syna króla Giorgiego Łaszę w Bertubani, a także portrety Dymitriego I oraz obrazy przedstawiające budowniczych klasztoru w Udabno. Przejazd do Tbilisi . 

DZIEŃ 10 TBILISI WARSZAWA

 Wyjazd na lotnisko w Tbilisi. Przelot Tbilisi- Mińsk-Warszawa (03:45-05:45;  14:05:14:15).

 Przylot do Warszawy i zakończenie imprezy .. 

Cena obejmuje :

  • transport autokarem/busem na całej trasie zwiedzania,
  • przejazdy pociągiem według programu
  • zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje 2- osobowe),
  • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje,
  • degustacje ormiańskich trunków,
  • opiekę pilota,

Cena nie obejmuje :

-przelotu samolotem Warszawa- Erewań i Tbilisi-Warszawa  - 1200 PLN

- zwyczajowych napiwków, biletów wstępu, lokalnych przewodników – 65 EUR