MAGICZNA GRUZJA

wpis w: Armenia, Gruzja, Oferta 2018 | 0

Gruzja kojarzona w Polsce z wodą borżomi, winem i herbacianymi polami Batumi jest krajem, do którego pojechać trzeba. Wycieczka do Gruzji - starożytnej Kolchidy - to możliwość spotkania z zabytkami liczącymi sobie kilkadziesiąt wieków.

TERMIN: 26.05-03.06.2018

26.05.2018  WARSZAWA-TBILISI

Zbiórka uczestników w Warszawie na lotnisku Okęcie o godz. 20.40. Wylot z Warszawy do Tbilisi o godz. 22.30,. Przylot  do Tbilisi o 04.05. – 27.05.2018.

Transfer do hotelu w Tbilisi, stolicy i największego miasta  Gruzji położonego nad rzeką Kurą. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek.

 

27.05.2018  TBILISI – MCCHETA

Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Mcchety – dawnej stolicy Gruzji, w której Gruzini przyjęli chrześcijaństwo na początku IV w. Samo miasto oraz zabytki architektoniczne są wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zwiedzanie klasztoru Dżvari z VI w. i Katedry Svetitskoveli z XI w. Stare Miasto, Świątynia Meteka z XII w., Ancishati, Narikala – główna twierdza miasta. Zwiedzanie Katedry Sioni z XI w. oraz głównej świątyni Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, dalej zwiedzanie  Muzeum Narodowego ( muzeum sztuki gruzińskiej) Spacer wąskimi uliczkami miasta wzdłuż sklepów z dywanami i pamiątkami, a także aleją S. Rustaweli, główną ulicą Tbilisi. Obiadokolacja w restauracji regionalnej.  Nocleg w hotelu. Czas wolny

 

28.05.2018. TBILISI – WOJENNA DROGA GRUZIŃSKA – GUDAURI.

Śniadaniu – wyjazd na całodniową wycieczkę „Wojenną Drogą Gruzińską” Pod złowrogim określeniem kryje się malownicza trasa biegnąca w poprzek Wielkiego Kaukazu. Obfituje ona we wspaniałe widoki, jak i zabytki gruzińskiej cywilizacji. Gruzińska Droga Wojenna to przede wszystkim  spora  atrakcja dla miłośników gór, którzy równie wysoko cenią sobie zabytkową architekturę i folklor kaukaskich górali. Po drodze zwiedzamy:

ANANURI – forteca z przełomu XVI-XVII w. z największą wierzą Sheopovari, można się na nią wspiąć aby podziwiać piękno krajobrazu, otaczającego twierdzę. Uroku krajobrazom dodają turkusowe wody sztucznego Jeziora Żinwalskiego, które znajduje się tuż poniżej murów.

KAZBEGI – Stąd wspaniale widać białą piramidę drzemiącego wulkanu Kazbek (5047 m n.p.m.) a na jej tle kościół Gergeti (Cminda Sameba – Świętej Trójcy) z XIV w. opisanego przez Puszkina w wierszu "Monastyr na Kazbeku".GUDAURI – znajduje się tuż pod przełęczą, obecnie ośrodek sportów zimowych (z wyciągami narciarskimi). Na samej przełęczy można skorzystać z platformy widokowej i parkingu. Z racji znacznej wysokości nawet w środku lata na poboczu leżą płaty śniegu, co oznacza szok termiczny dla turystów wyjeżdżających z upalnego Tbilisi.

Kilka kilometrów przed Kazbegi, na wschód od Tereku kolejna atrakcja. Jest to niezwykle urokliwa Dolina Sono z paroma wolnostojącymi basztami i deniwelacjami sięgającymi 2000 metrów. Obiadokolacja. Nocleg w Gudauri.

 

29.05.2018  GUDAURI – GORI – UPLISCYCHE – BORŻOMI –BATUMI.
Śniadanie i  wyjazd na trasę :GORI – miejsce urodzenia Stalina, a w nim; muzeum Stalina (dla chętnych za dodatkową opłatą); twierdza Gori – jedna z najpotężniejszych w Gruzji, zbudowana na ruinach antycznego akropolu; kościół Goridżwari – jedyny zachowany w tej miejscowości, resztę kazał wyburzyć Stalin. UPLISCYCHE – skalne miasteczko – historia tego miejsca zaczyna się w II tysiącleciu p.n.e. Zobaczymy salę tronową królowej Tamary oraz XII – wieczną cerkiew. BORŻOMI – zwiedzanie Borżomskiego Parku Narodowego – floretańskie pałace rodziny carskiej i degustacja znanej wody mineralnej. Po drodze do Bakuriani zwiedzanie kościoła Ubisi z IX wieku. BAKURIANI – narciarska miejscowość wypoczynkowa otoczona Mniejszymi górami Małego Kaukazu.  Obiadokolacja. Nocleg.

 

30.05.2018  BATUMI                  

Śniadanie, zwiedzanie GONIO  - ważny punkt wojskowo – strategiczny. Twierdza rzymska z IV w.  W gruzińskich źródłach historycznych z VIII w. jest wspominana jako Apsaros (terytorium bogate w wodę). .Późny przyjazd do BATUMI. obiadokolacja. Nocleg.

 

31.05.2018BATUMI

Po śniadaniu  zwiedzanie miasta:
Ogród Botaniczny, za którym rozciągają się znane ze starej piosenki herbaciane pola Batumi; Akwarium – główna atrakcja turystyczna z czasów Gruzji sowieckiej, kościół Marii Panny z początku XX w., wzorowany na architekturze kościołów francuskich. Czas wolny, odpoczynek. Obiadokolacja. Nocleg.

 

01.06.2018. BATUMI - KUTAISI

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Kutaisi - drugiego co do wielkości miasta Gruzji, kojarzonego ze starożytnym mitem wyprawy po Złote Runo. Tutaj też urodził się Władysław Raczkiewicz - prezydent RP na uchodźstwie. Zwiedzanie miasta; katedra BAGRATI – z XI w. oraz historyczno - architektoniczny kompleksu w GELATI z XII w. (UNESCO). Przyjazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

 

02.06.2018 KUTAISI – TBILISI

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu powrót do Tbilisi  oraz zwiedzanie miasta z przewodnikiem lokalnym: Stare Miasto, Świątynia Meteka z XII w., Ancishati, Narikala – główna twierdza miasta. Zwiedzanie Katedry Sioni z XI w. oraz głównej świątyni Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, dalej zwiedzanie  Muzeum Narodowego ( muzeum sztuki gruzińskiej) Spacer wąskimi uliczkami miasta wzdłuż sklepów z dywanami i pamiątkami, a także aleją S. Rustaweli, główną ulicą Tbilisi. Obiadokolacja w restauracji regionalnej. 

 

03.06.2018 TBILISI-WARSZAWA

Transfer na lotnisko. Wylot uczestników z Tbilisi do Warszawy o godz. 04:55.

Przylot do Warszawy o godz. 06:40. Zakończenie imprezy.

Termin wyjazdu: 26.05.2018- 03.06.2018

 

Cena:  575 eur/os + przelot.

- transfery i przejazdy luksusowym autokarem  podczas zwiedzania  GRUZII;  

-zakwaterowanie: hotele klasy *** pokoje 2-osobowe z łazienką ; 

-wyżywienie: dwa posiłki dziennie – wg programu,

-obsługa przewodnika miejscowego;

- ubezpieczenie polskie NNW i KL;  opłaty miejscowe; 

-opieka pilota

 

Opłaty dodatkowe:

-przelot samolotem na trasie Warszawa* – Tbilisi –Warszawa.*,

bilety wstępu do zwiedzanych obiektów- 50 EURO,

Napiwki -15 eur/os.