MAGICZNA GRUZJA

wpis w: Armenia, Gruzja | 0

Gruzja kojarzona w Polsce z wodą borżomi, winem i herbacianymi polami Batumi jest krajem, do którego pojechać trzeba. Wycieczka do Gruzji - starożytnej Kolchidy - to możliwość spotkania z zabytkami liczącymi sobie kilkadziesiąt wieków.

DZIEŃ1.  WARSZAWA.

Zbiórka uczestników w Warszawie na lotnisku Okęcie godz. 20:30.

Wylot z Warszawy do Tbilisi o godz. 22.30. Przylot 3:50 .Transfer do hotelu w Tbilisi, stolicy i największym mieście Gruzji położonym nad rzeką Kurą.

DZIEN 2. TBILISI – DAWID GAREDŻA/UDABNO – SIGNAGI .

Śniadanie w hotelu. Wymeldowanie z hotelu w Tblisi. Podróż do prowincji Kachetia, najbardziej znanego gruzińskiego regionu winnego na wschód od Tbilisi. Zwiedzanie kompleksu monastyrów Dawid Garedża, założonego w VI w. przez syryjskiego mnicha Dawida, który osiedlił się w naturalnej jaskini w Górze Garedża. Spacer do Klasztoru Udabno, w którym w i XI-XIII wieku założona została szkoła malarska. Wysoki poziom artystyczny fresków w Udabno uczynił z nich ważny składnik światowego dziedzictwa. Freski przedstawiają Dawida Budowniczego w Natlismcemeli, królową Tamarę i jej syna króla Giorgiego Łaszę w Bertubani, a także portrety Dymitriego I oraz obrazy przedstawiające budowniczych klasztoru w Udabno. Przejazd do Signagi – starożytnego miasta z IV w., także znane jako miasto zakochanych z uliczkami i balkonami w stylu staro gruzińskim, ogląd twierdzy. Przejazd na nocleg do Signagi.

 

 DZIEN 3. SIGNAGI- BODBE - ALAVERDI –CINANDAL- IKAŁTO – TBILISI.

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Bodbe, gdzie znajduje się kompleks klasztorny i siedziba biskupów kachijskich. Przejazd do GURDŻAANI. zwiedzanie muzeum CINANDALI, degustacja (fakultatywnie) win „Cinandali”, zwiedzanie kompleksu klasztornego ALAWERDI (VI w.) i IKALTO (VII-X w.). Powrót do TBILISI.

 

DZIEŃ 4.   TBILISI – WOJENNA DROGA GRUZIŃSKA - GUDAURI
Śniadaniu – wyjazd na całodniową wycieczkę „Wojenną Drogą Gruzińską” Pod złowrogim określeniem kryje się malownicza trasa biegnąca w poprzek Wielkiego Kaukazu. Obfituje ona we wspaniałe widoki, jak i zabytki gruzińskiej cywilizacji. Gruzińska Droga Wojenna to przede wszystkim  spora  atrakcja dla miłośników gór, którzy równie wysoko cenią sobie zabytkową architekturę i folklor kaukaskich górali. Po drodze zwiedzamy:
ANANURI – forteca z przełomu XVI-XVII w. z największą wierzą Sheopovari, można się na nią wspiąć aby podziwiać piękno krajobrazu, otaczającego twierdzę. Uroku krajobrazom dodają turkusowe wody sztucznego Jeziora Żinwalskiego, które znajduje się tuż poniżej murów.
KAZBEGI – Stąd wspaniale widać białą piramidę drzemiącego wulkanu Kazbek (5047 m n.p.m.) a na jej tle kościół Gergeti (Cminda Sameba – Świętej Trójcy) z XIV w. opisanego przez Puszkina w wierszu "Monastyr na Kazbeku".
GUDAURI – znajduje się tuż pod przełęczą, obecnie ośrodek sportów zimowych (z wyciągami narciarskimi). Na samej przełęczy można skorzystać z platformy widokowej i parkingu. Z racji znacznej wysokości nawet w środku lata na poboczu leżą płaty śniegu, co oznacza szok termiczny dla turystów wyjeżdżających z upalnego Tbilisi.Kilka kilometrów przed Kazbegi, na wschód od Tereku kolejna atrakcja. Jest to niezwykle urokliwa Dolina Sono z paroma wolnostojącymi basztami i deniwelacjami sięgającymi 2000 metrów. Obiadokolacja. Nocleg w Gudauri.

DZIEŃ5GUDAURI – GORI – BAKURIANI
Śniadanie i  wyjazd na trasę :GORI – miejsce urodzenia Stalina, a w nim; muzeum Stalina (dla chętnych za dodatkową opłatą); twierdza Gori – jedna z najpotężniejszych w Gruzji, zbudowana na ruinach antycznego akropolu; kościół Goridżwari – jedyny zachowany w tej miejscowości, resztę kazał wyburzyć Stalin. UPLISCYCHE – skalne miasteczko – historia tego miejsca zaczyna się w II tysiącleciu p.n.e. Zobaczymy salę tronową królowej Tamary oraz XII – wieczną cerkiew. BORŻOMI – zwiedzanie Borżomskiego Parku Narodowego – floretańskie pałace rodziny carskiej i degustacja znanej wody mineralnej. Po drodze do Bakuriani zwiedzanie kościoła Ubisi z IX wieku. BAKURIANI – narciarska miejscowość wypoczynkowa otoczona Mniejszymi górami Małego Kaukazu.  Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 6. BAKURIANI – WARDZIA - KUTAISI .                  

Śniadanie i  wyjazd na trasę :CHERTWISI – twierdza z X w. Jest jedną z najstarszych twierdz na ziemiach gruzińskich. Jej początki sięgają czasów przedchrześcijańskich. Zgodnie z legendą, twierdzę miał zdobyć Aleksander Macedoński. W X wieku wewnątrz fortyfikacji wzniesiono kościół.  WARDZIA – miasto-klasztor, wydrążone w skale do wysokości 1300 m. kon. XII – początek XIII w. MONASTYR  GELATI – kolejny obiekt UNESCO (1106r.) fundatorem którego był król Dawid Budowniczy; REZERWAT SATAPLIA – z jaskinią, słynącą z występowania skamieniałych śladów dinozaurów; KUTAISI – jedno z najstarszych miast na świecie, do Kutaisi – stolicy Kołchidy – dotarła wyprawa Argonautów po złote runo. Katedra Bagrati – obiekt na liście UNESCO, symbol politycznej potęgi Gruzji, jedności narodowej oraz zwycięstwa nad wrogami. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 7. KUTAISI – BATUMI - TBILISI .  

Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie miejscowości:
GONIO  - ważny punkt wojskowo – strategiczny. Twierdza rzymska z IV w.  W gruzińskich źródłach historycznych z VIII w. jest wspominana jako Apsaros (terytorium bogate w wodę).  Przyjazd do BATUMI. Zwiedzanie miasta:
Ogród Botaniczny, za którym rozciągają się znane ze starej piosenki herbaciane pola Batumi; Akwarium – główna atrakcja turystyczna z czasów Gruzji sowieckiej, kościół Marii Panny z początku XX w., wzorowany na architekturze kościołów francuskich. Odpoczynek nad morzem. Obiadokolacja w miejscowej restauracji. Przejazd nocnym  pociągiem do Tbilisi.

DZIEŃ 8.  TBILISI – MCCHETA

Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Mcchety – dawnej stolicy Gruzji, w której Gruzini przyjęli chrześcijaństwo na początku IV w. Samo miasto oraz zabytki architektoniczne są wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zwiedzanie klasztoru Dżvari z VI w. i Katedry Svetitskoveli z XI w. Powrót do Tbilisi  oraz zwiedzanie miasta z przewodnikiem lokalnym.Stare Miasto, Świątynia Meteka z XII w., Ancishati, Narikala – główna twierdza miasta. Zwiedzanie Katedry Sioni z XI w. oraz głównej świątyni Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, dalej zwiedzanie  Muzeum Narodowego ( muzeum sztuki gruzińskiej) Spacer wąskimi uliczkami miasta wzdłuż sklepów z dywanami i pamiątkami, a także aleją S. Rustaweli, główną ulicą Tbilisi. Obiadokolacja w restauracji regionalnej.  Nocleg w hotelu.Czas wolny Obiadokolacja z folklorem.

DZIEŃ 9 .

Transfer na lotnisko. Wylot uczestników z Tbilisi do Warszawy o godz. 5:00. Przylot do Warszawy o godz. 6:40. Zakończenie imprezy.

Cena zawiera:

-przelot samolotem na trasie Warszawa* – Tbilisi –Warszawa.*,

- transfery i przejazdy luksusowym busem podczas zwiedzania  GRUZII;  

-zakwaterowanie: hotele klasy *** pokoje 2-osobowe z łazienka 11 noclegów; 

-wyżywienie: dwa posiłki dziennie – wg programu, śniadania w Batumi.

-obsługa przewodnika miejscowego; obsługa organizatora na całej trasie, 

- ubezpieczenie polskie NNW i KL;  opłaty miejscowe; 

Opłaty dodatkowe: -bilety wstępu do zwiedzanych obiektów- 55 EURO, - Zwyczajowych napiwków .