Kaukaska przygoda – Wycieczka dziesięciodniowa do Gruzji i Azerbejdżanu

Kaukaska przygoda – Wycieczka dziesięciodniowa do Gruzji i Azerbejdżanu

gr1 gr2 gr3

TERMIN: 23.04 -03.05.2017

Gruzja kojarzona w Polsce z wodą borżomi, winem i herbacianymi polami Batumi jest krajem, do którego pojechać trzeba. Wycieczka do Gruzji - starożytnej Kolchidy - to możliwość spotkania z zabytkami liczącymi sobie kilkadziesiąt wieków.

DZIEŃ 1  WARSZAWA

Zbiórka uczestników w Warszawie na lotnisku Okęcie godz. 20:30.
Wylot z Warszawy do Tbilisi o godz. 22.30. Przylot 3:50 .Transfer do hotelu w Tbilisi, stolicy i największym mieście Gruzji położonym nad rzeką Kurą.

DZIEŃ 2  TBILISI

Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem lokalnym. TBILISI jest stolicą i największym miastem Gruzji. A do tego, jeszcze bardzo ciekawym. Zwiedzamy: Metechi (historyczna dzielnica miasta położona nad  brzegiem rzeki Kury). Spacer po Starówce. Abanotubani – dzielnica w centrum Tbilisi znana dzięki swoim łaźniom wybudowanych przy naturalnych źródłach siarczanych. Narikala – główna twierdza miasta. Wizyta w Muzeum etnograficznym. Uroczysta kolacja w tradycyjnej gruzińskiej restauracji z występem folklorystycznym.

DZIEN 3   ANANURI – KAZBEGI – GERGETI – GUDAURI

Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie: ANANURI – forteca z przełomu XVI-XVII w. z największą wierzą Sheopovari, można się na nią wspiąć aby podziwiać piękno krajobrazu, otaczającego twierdzę. KAZBEGI, skąd wspaniale widać białą piramidę drzemiącego wulkanu Kazbek (5047 m n.p.m.) a na jej tle kościół GERGETI (Cminda Sameba – Świętej Trójcy) z XIV w. opisanego przez Puszkina w wierszu "Monastyr na Kazbeku". GUDAURI – znajduje się tuż pod przełęczą, obecnie ośrodek sportów zimowych (z wyciągami narciarskimi). Na samej przełęczy można skorzystać z platformy widokowej i parkingu. Obiadokolacja. Nocleg w GUDAURI.

DZIEŃ 4  MCCHETA – BORŻOMI – ACHALCICHE

Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Mcchety – dawnej stolicy Gruzji, w której Gruzini przyjęli chrześcijaństwo na początku IV w. Samo miasto oraz zabytki architektoniczne są wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zwiedzanie klasztoru Dżvari z VI w. i Katedry Svetitskoveli z XI w. Przejazd  do Borżomi. Spacer po znanym parku narodowym Borżomi, gdzie znajdują się słynne źródła mineralne. Przejazd do miasta Achalciche (na południu Gruzji). Zwiedzanie twierdzy RABAT (XII w.). Zwiedzanie twierdzy i muzeum. Nocleg w Achalciche /Bakuriani.

DZIEŃ 5 WARDZIA – CHERTWISI – TBILISI

Śniadanie w hotelu. Podróż do skalnego miasta-klasztoru usytuowanego na zboczu góry Eruszeli w południowej Gruzji – WARDZIA.  Po drodze twierdza Chertwisi - jedna z najstarszych fortyfikacji w regionie Samcche-Dżawachetia w południowej Gruzji we wsi Chertwisi. Budowę twierdzy rozpoczęto w II wieku przed naszą erą. Powrót do Tbilisi na nocleg.

DZIEŃ 6  UPLISCYCHE – GORI- TBILISI

Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie UPLISCYCHE – skalne miasteczko – historia tego miejsca zaczyna się w II tysiącleciu p.n.e. Zobaczymy salę tronową królowej Tamary oraz XII – wieczną cerkiew. GORI – miejsce urodzenia Stalina, a w nim  muzeum Stalina (dla chętnych za dodatkową opłatą), twierdza Gori – jedna z najpotężniejszych w Gruzji, zbudowana na ruinach antycznego akropolu;  kościół Goridżwari – jedyny zachowany w tej miejscowości( resztę kazał wyburzyć Stalin). Powrót do Tbilisi na nocleg.

DZIEŃ 7  SIGNAGI – SZEKI (AZERBEJDŻAN)

Kachetia, czyli ojczyzna wina! Perła Kachetii możemy nazwać Dolinę Ałazańską, gdzie znajdują znane na cały  świat z produkcji wina miejscowości Kindzmarauli, Gurdzaani, Achaszeni.
Po śniadaniu przejazd do Signagi, zwiedzanie twierdzy. Przejazd do Bodbe, gdzie znajduje się kompleks klasztorny i siedziba biskupów kachijskich. Następnie wyruszamy na gruzińsko-azerbejdżańską granicę, gdzie grupa  spotka się z lokalnym przewodnikiem. Po drodze do Szeki zwiedzanie Albańskiej cerkwi. Przyjazd do Szeki, czas wolny, nocleg.

DZIEŃ 8  SZEKI - SZEMACHA – BAKU

Śniadanie w hotelu. Wycieczka po Szeki. Szeki jest  jednym z  najstarszych miast rzemiosła i handlu w Azerbejdżanie. Zwiedzanie pałacu chana szekijskiego. Był letnią rezydencją władców chanatu szekijskiego. Obecnie jest zaliczany do najcenniejszych zabytków w kraju. Szemacha – miasto znane od czasów rzymskich jako "Kamachia", szczyt znaczenia osiągnęło jako stolica Szyrwanu, obecnie jest głównie ośrodkiem o znaczeniu folklorystycznym. Zwiedzanie meczetu Dżuma. Przyjazd do Baku, zakwaterowanie w hotelu,

DZIEŃ 9  BAKU - GOBUSTAN

Po śniadaniu wyjazd na wycieczkę do Gobustanu. Znajduje się tutaj państwowy rezerwat, który jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tu można zobaczyć  ponad  6000 rysunków naskalnych, które liczą ponad 12 tysięcy lat. Wycieczka po Baku. Zwiedzamy Iczeriszecher – historyczna centrum miasta, bogate z dużą ilość zabytków. Odjazd na dworzec. Nocny przejazd do Tbilisi pociągiem.

DZIEŃ 10 TBILISI – WARSZAWA

Śniadanie i  zwiedzanie miasta (góra Mtacminda, bazar).
Pożegnalna kolacja z  winem i tańcami.
Przejazd na  lotnisko i wylot do Polski.

Cena: 735 eur/ grupa 30 osób; 785 eur/gr. 25 osób; 855 eur/gr. 15 osób

Cena zawiera:

  • transfery i przejazdy luksusowym autokarem . 
  • zakwaterowanie: hotele klasy ******* pokoje 2-osobowe z łazienka; 
  • wyżywienie: dwa posiłki dziennie – wg programu, śniadania w Batumi.
  • obsługa przewodnika miejscowego pilota
  • ubezpieczenie polskie NNW i KL; 
  • opłaty miejscowe; 

Opłaty dodatkowe:

  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów- 75 EURO,
  • Zwyczajowych napiwków -15 USD/os.