ARMENIA i GRUZJA z odpoczynkiem w Batumi

ARMENIA i GRUZJA z odpoczynkiem w Batumi

wpis w: Armenia, Gruzja, Nowe wycieczki | 0

ARMENIA i GRUZJA z odpoczynkiem w Batumi

Termin wycieczki: do ustalenia.

Armenia, choć jest niewielkim krajem zachwyca ogromem zabytków oraz górskimi krajobrazami. Można tam podziwiać pierwsze kościoły, ale i hellenistyczną świątynię. Nieformalnym symbolem tej kolebki cywilizacji stały się: owoc granatu, szczyt biblijnego Araratu oraz gościnność i serdeczność mieszkańców.

Dzień I

Zbiórka uczestników w Warszawie na lotnisku Okęcie. Wylot z Warszawy do Erewania.

Dzień II

Przylot do Erewania (Zwartnoc) godz. 3:55; transfer do hotelu, odpoczynek. Śniadanie.
Zwiedzanie Erewania: pierwsze spotkanie z Armanią zaczniemy od dawnej stolicy Erebuni – Erewan, która jest jedną z najdawniejszych miast na świecie, zwiedzimy dom-muzeum fortecę Erebuni, która powstała w 782 roku p.n.e. w czasach królestwa Urartu przez króla Argiszti. Wejscie do Arin-Berd. Zwiedzanie Cicernakabertd, pomnika ludobójstwa i Muzeum Genocydu 1915 r. Zwiedzanie Kaskadu – majestatycznego architektonicznego budynku w Erewaniu, został zbudowany w 1970 roku i jest wspaniałym połączeniem pięknie rozmieszczonych schodów i fontann.
Zwiedzenie Muzeum Matenadaran - skarbnicy tradycji narodowej, gdzie zgromadzono 14 tysięcy ormiańskich rękopisów.
 Obiad w Erewanie w tradycyjnej ormiańskiej restauracji.

Dzień  III

Śniadanie, wyjazd do Garni – jedynej pogańskiej świątyni w Armenii, w pobliżu której można zobaczyć wspaniałe pionowe urwiska, które, jakby stworzone przez ludzkie ręce, i wydaje się, że w skale wykute gigantyczne bazaltowe rury.  
Kompleks architektoniczny Gegard (dawniej klasztor Ajriwank), który wydawał się wznosić z góry, jak był pierwotnie wykute w skale monolitycznych 12-13 wieku. Można spróbować śpiewać, a myślisz, że chór śpiewa dla was, ale w rzeczywistości istnieje bardzo silne echo. Obiad w Gerardzie. Powrót do Erewania. Zwiedzanie fabryki Brandy, gdzie można powiedzieć wszystko o ormiańskim koniaku. Degustacja.

Dzień IV

Śniadanie. Stolica Duchowa Armenii.
Zwiedzanie Eczmiadzynu, zabytkowego zespołu katedralnego - najstarszego kościoła Armenii, gdzie znajduje się siedziba najwyższego patriarchy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, noszącego tytuł Katolikosa Wszystkich Ormian. Obiad, o godz 15.20 wyjazd nocnym pociągiem ( miejsca sypialne) do Batumi. Batumi – stolica autonomicznego regionu Adżaria, najbardziej popularnego kurortu w Gruzji.

Dzień V

Batumi - Ogród botaniczny, twierdza Goni
Przyjazd do Batumi 07:10, Śniadanie, spotkanie z lokalnym przewodnikiem, śniadanie, zwiedzanie Batumi : ogród botaniczny,  twierdza  Goni, spacer  po mieście między eleganckim kamienicami i pięknymi willami w stylu eklektycznym, okazała świątynia katolicka, turecki meczet. Przejazd przez miasto, transfer do hotelu, Odpoczynek na plaży obiadokolacja, nocleg.

Dzień VI

Batumi – odpoczynek nad morzem.
Śniadanie, dzień wolny w Batumi na  odpoczynek i na plażowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień VII

Batumi odpoczynek nad morzem.

Śniadanie, dzień wolny w Batumi na odpoczynek i na plażowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień VIII

Batumi - Kutaisi.

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Kutaisi - drugiego co do wielkości miasta Gruzji, kojarzonego ze starożytnym mitem wyprawy po Złote Runo. Tutaj też urodził się Władysław Raczkiewicz - prezydent RP na uchodźstwie. Zwiedzanie miasta; katedra BAGRATI – z XI w. oraz historyczno - architektoniczny kompleksu w GELATI z XII w. (UNESCO). Przyjazd do hotelu w Kutaisi, obiadokolacja i nocleg.

Dzień IX

Kutaisi – Borjomi - Gori – Uplitsikhe - Tbilisi.

Śniadanie. Zwiedzanie Jaskini "Prometeusza"– jednej z najwspanialszych jaskiń Europy. Charakteryzuje się wielością podziemnych rzeki i pięknymi formami naciekowymi; Przejazd przez Borjomi – miasto uzdrowiskowe, słynie z butelkowanej wody mineralnej BORŻOMI, która eksportowana jest do 30 krajów świata. Gori - miasta założonego przez jednego z najwybitniejszych gruzińskich władców Dawida Budowniczego, rodzinnego miasta Józefa Stalina- zwiedzanie Muzeum Stalina, Wyjazd do Uplitsikhe - „Twierdzy Pana” - najstarszego ze skalnych miast Gruzji. W średniowieczu w czasie największego rozwoju gospodarczego i politycznego mieszkało tutaj ok. 25 tys. osób. Przyjazd do hotelu w Tbilisi. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień X

Tbilisi - Mccheta.

Śniadanie w hotelu, zwiedzanie Tbilisi – spacer po starym mieście – świątynia Metechi z XII w, gruzińsko – prawosławna katedra Sioni z VI wieku, następnie przejście do zabytkowej synagogi i najstarszej bazyliki Anchiskhati, wejście na mury obronne Narikala z IV w. zakwaterowanie w hotelu od 13.00 –krótki odpoczynek – wyjazd do miasteczka Mccheta – dawnej stolicy Gruzji urokliwie położonej na skale pionowo opadającej do wód rzeki Mtkwari, pomnik Króla Wachtanga, Kościół Soni (VI/VII w.) w którym koncentruje się życie religijne dzisiejszej Gruzji oraz  przechowywana jest jedna z najcenniejszych dla Gruzinów relikwii - krzyż Świętej Nino..Powrót do Tbilisi - wieczorne zwiedzanie - tradycyjne łaźnie siarkowe - dla chętnych kąpiel i relaks, spacer reprezentacyjną aleją Rustaveli, po drodze parlament, budynek opery, filharmonia. Czas wolny. Obiadokolacja i nocleg w Tbilisi.

Dzień XI

Ananuri - Gruzińska Wojenna Droga – Kazbegi.

Śniadanie, przejazd na malowniczą Gruzińską Drogę Wojenną. - wyjazd do miejscowości Kazbegi. Przejazd malowniczą Gruzińską Drogą Wojenną. Po drodze postój przy Ananuri – XVII wiecznym kompleksie obronno - klasztornym położonym na brzegu zbiornika wodnego Zhinvali. Dalszy przejazd wzdłuż rzeki Tergi do Kazbegi – głównego miasta regionu. Po drodze : postój przy osadach trawertynowych „Gruzińskie Pammukalle „Przyjazd do Stepancminda - dalsza podróży jeepami do Klasztoru Św. Trójcy (Cminda Sameba) na wysokość 2.170 m npm.. skąd roztacza się przepiękna panorama na górę Kazbegi oraz z drugiej strony na leżące w dolinie miasteczko Stepanncminda. Powrót na obiadokolację z folklorem. Nocleg.

Dzień XII

Tbilisi – Warszawa.

Transfer na lotnisko. Wylot uczestników z Tbilisi do Warszawy.
Przylot do Warszawy. Zakończenie imprezy.

*- zastrzegamy możliwość zmiany kolejności realizacji poszczególnych punktów i dni programu ze względu na pogodę.

Koszt imprezy: 975 EURO.

Cena obejmuje:

  • transfery autokarami na miejscu
  • transfer nocnym pociągiem EREWAN-BATUMI – miejsca sypialne – przedziały 4-osobowe
  • noclegi w hotelach i pensjonatach  3*  Erewań, Kutaisi, Batumi, Tbilisi
  • wyżywienie : śniadania i obiadokolacje wg. programu
  • opieka pilota/TŁUMACZA na całą trasę
  • ubezpieczenie AXA (do 20.000 zł) i KL (do 80.000 zł)

Cena nie obejmuje :

  • przelotu samolotem Warszawa- Erewań / Tbilisi – Warszawa - ok. 350 EURO
  • kosztów realizacji programu: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów
  • przewodników lokalnych  - 65 EURO
  • wjazdu jeepami na  Gruzińskiej Drodze Wojennej  - 20 EURO