ARMENIA i GRUZJA z odpoczynkiem w Batumi

TERMIN WYCIECZKI : 31.08.-11.09.2018

ARMENIA i GRUZJA z odpoczynkiem w Batumi

Armenia, choć jest niewielkim krajem zachwyca ogromem zabytków oraz górskimi krajobrazami. Można tam podziwiać pierwsze kościoły, ale i hellenistyczną świątynię. Nieformalnym symbolem tej kolebki cywilizacji stały się: owoc granatu, szczyt biblijnego Araratu oraz gościnność i serdeczność mieszkańców.

 

Dzień I.

Zbiórka uczestników w Warszawie na lotnisku Okęcie. Wylot z Warszawy do Erewania.

 

Dzień II.

Przylot do Erewania (Zwartnoc )  godz. 3:55 ; transfer do hotelu, odpoczynek. Śniadanie.

Zwiedzanie Erewana: Pierwsze spotkanie z Armanią zaczniemy od dawnej stolicy Erebuni – Erewan, która jest jedną z najdawniejszych miast na świecie, zwiedzimy dom-muzeum fortecę Erebuni, która powstała w 782 roku p.n.e. w czasach królestwa Urartu przez króla Argiszti. Wejscie do Arin-Berd. Zwiedzanie Cicernakabertd, pomnika ludobójstwa i Muzeum Genocydu 1915 r. Zwiedzanie Kaskadu – majestatycznego architektonicznego budynku w Erewaniu, został zbudowany w 1970 roku i jest wspaniałym połączeniem pięknie rozmieszczonych schodów i fontann.

Zwiedzenie Muzeum Matenadaran - skarbnicy tradycji narodowej, gdzie zgromadzono 14 tysięcy ormiańskich rękopisów.

 Obiad w Erewanie w tradycyjnej ormiańskiej restauracji.

 

Dzień  III.

Śniadanie, Wyjazd do Garni – jedynej pogańskiej świątyni w Armenii, w pobliżu której można zobaczyć wspaniałe pionowe urwiska, które, jakby stworzone przez ludzkie ręce, i wydaje się, że w skale wykute gigantyczne bazaltowe rury. 

Kompleks architektoniczny Gegard (dawniej klasztor Ajriwank), który wydawał się wznosić z góry, jak był pierwotnie wykute w skale monolitycznych wieku12-13. Można spróbować śpiewać, a myślisz, że chór śpiewa dla was, ale w rzeczywistości istnieje bardzo silne echo.

Obiad w Gerardzie. Powrót do Erewania.

Zwiedzanie fabryki Brandy, gdzie można powiedzieć wszystko o ormiańskim koniaku. Degustacja

Dzień IV.

Śniadanie, Stolica Duchowa Armenii

Zwiedzanie Eczmiadzynu, zabytkowego zespołu katedralnego - najstarszego kościoła Armenii, gdzie znajduje się siedziba najwyższego patriarchy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, noszącego tytuł Katolikosa Wszystkich Ormian. Obiad, o godz 15.20 wyjazd nocnym pociągiem ( miejsca sypialne) do Batumi. Batumi – stolica autonomicznego regionu Adżaria, najbardziej popularnego kurortu w Gruzji.

 

Dzień V. Batumi  - Ogród botaniczny, twierdza Goni

Przyjazd do Batumi 07:10, Śniadanie, spotkanie z lokalnym przewodnikiem, śniadanie, zwiedzanie Batumi : ogród botaniczny,  twierdza  Goni, spacer  po mieście między eleganckim kamienicami i pięknymi willami w stylu eklektycznym, okazała świątynia katolicka, turecki meczet. Przejazd przez miasto, transfer do hotelu, Odpoczynek na plaży obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień VI. Batumi – odpoczynek nad morzem.

Śniadanie, dzień wolny w Batumi na  odpoczynek i na plażowanie, obiadokolacja, nocleg.

 

 

 Dzień VII.. Batumi odpoczynek nad morzem.

Śniadanie, dzień wolny w Batumi na  odpoczynek i na plażowanie, obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień VIII. Batumi-Kutaisi.

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Kutaisi - drugiego co do wielkości miasta Gruzji, kojarzonego ze starożytnym mitem wyprawy po Złote Runo. Tutaj też urodził się Władysław Raczkiewicz - prezydent RP na uchodźstwie. Zwiedzanie miasta; katedra BAGRATI – z XI w. oraz historyczno - architektoniczny kompleksu w GELATI z XII w. (UNESCO). Przyjazd do hotelu w Kutaisi, obiadokolacja i nocleg.

Dzień IX. Kutaisi- –Borjomi- Gori – Uplitsikhe- Tbilisi.

 

Śniadanie, Zwiedzanie Jaskini "Prometeusza"– jednej z najwspanialszych jaskiń Europy. Charakteryzuje się wielością podziemnych rzeki i pięknymi formami naciekowymi; Przejazd przez Borjomimiasto uzdrowiskowe, słynie z butelkowanej wody mineralnej BORŻOMI, która eksportowana jest do 30 krajów świata. Gori - miasta założonego przez jednego z najwybitniejszych gruzińskich władców Dawida Budowniczego, rodzinnego miasta Józefa Stalina- zwiedzanie Muzeum Stalina, Wyjazd do Uplitsikhe - „Twierdzy Pana” - najstarszego ze skalnych miast Gruzji. W średniowieczu w czasie największego rozwoju gospodarczego i politycznego mieszkało tutaj ok. 25 tys. osób. Przyjazd do hotelu w Tbilisi .Obiadokolacja , nocleg.

 

Dzień X. Tbilisi- Mccheta.

Śniadanie w hotelu, zwiedzanie Tbilisi – spacer po starym mieście – świątynia Metechi z XII w, gruzińsko – prawosławna katedra Sioni z VI wieku, następnie przejście do zabytkowej synagogi i najstarszej bazyliki Anchiskhati, wejście na mury obronne Narikala z IV w. zakwaterowanie w hotelu od 13.00 –krótki odpoczynek – wyjazd do miasteczka Mccheta – dawnej stolicy Gruzji urokliwie położonej na skale pionowo opadającej do wód rzeki Mtkwari, pomnik Króla Wachtanga, Kościół Soni (VI/VII w.) w którym koncentruje się życie religijne dzisiejszej Gruzji oraz  przechowywana jest jedna z najcenniejszych dla Gruzinów relikwii - krzyż Świętej Nino..

Powrót do Tbilisi -  wieczorne zwiedzanie - tradycyjne łaźnie siarkowe- dla chętnych kąpiel i relaks, spacer reprezentacyjną aleją Rustaveli (po drodze parlament, budynek opery, filharmonia. Czas wolny .Obiadokolacja i nocleg w Tbilisi.

 

Dzień XI. Ananuri - Gruzińska Wojenna Droga – Kazbegi .

Śniadanie, przejazd na malowniczą Gruzińską Drogę Wojenną. -  wyjazd do miejscowości Kazbegi. Przejazd malowniczą Gruzińską Drogą Wojenną. Po drodze postój przy Ananuri – XVII wiecznym kompleksie obronno - klasztornym położonym na brzegu zbiornika wodnego Zhinvali. Dalszy przejazd wzdłuż rzeki Tergi do Kazbegi – głównego miasta regionu.  Po drodze : postój przy osadach trawertynowych „Gruzińskie Pammukalle „ Przyjazd do Stepancminda - dalsza podróży jeepami do Klasztoru Św. Trójcy ( Cminda Sameba)  na wysokość 2.170 m npm.. skąd roztacza się przepiękna panorama na górę Kazbegi oraz z drugiej strony na leżące w dolinie miasteczko Stepanncminda .

http://www.kaukaz.pl/fotoreportaze/3-gruzinska-droga-wojenna.php

Powrót na obiadokolację z folklorem . Nocleg .

 

Dzień XII.Tbilisi – Warszawa.

Transfer na lotnisko.Wylot uczestników z Tbilisi do Warszawy.

Przylot do Warszawy . Zakończenie imprezy.

*- zastrzegamy możliwość zmiany kolejności realizacji poszczególnych punktów i dni programu ze względu na pogodę

 

TERMIN WYCIECZKI : 31.08.-11.09.2018

 

Koszt imprezy : 975 euro

 

Cena obejmuje :

1.transfery autokarami na miejscu,

  1. transfer nocnym pociągiem EREWAN -BATUMI – miejsca sypialne– przedziały 4- osobowe

3.noclegi w hotelach i pensjonatach  3*  Erewań, Kutaisi,Batumi,Tbilisi.

4.wyżywienie : śniadania i obiadokolacje wg. programu

5.opieka pilota/TŁUMACZA na całą trasę

6.ubezpieczenie AXA ( do 20.000 zł ) i KL ( do 80.000 zł ).

 

Cena nie obejmuje :

przelotu samolotem Warszawa- Erewań / Tbilisi – Warszawa.-ok. 350 EURO

kosztów realizacji programu :biletów wstępu do zwiedzanych obiektów

,przewodników lokalnych  - 65 USD

wjazdu jeepami na  Gruzińskiej Drodze Wojennej  - 20 UED